1. Po raz pierwszy odwiedzasz EDU. LEARN

    Odwiedzasz EDU.LEARN

    Najlepszym sposobem na naukę języka jest jego używanie. W EDU.LEARN znajdziesz interesujące teksty i videa, które dadzą Ci taką właśnie możliwość. Nie przejmuj się - nasze filmiki mają napisy, dzięki którym lepiej je zrozumiesz. Dodatkowo, po kliknięciu na każde słówko, otrzymasz jego tłumaczenie oraz prawidłową wymowę.

    Nie, dziękuję
  2. Mini lekcje

    Podczas nauki języka bardzo ważny jest kontekst. Zdjęcia, przykłady użycia, dialogi, nagrania dźwiękowe - wszystko to pomaga Ci zrozumieć i zapamiętać nowe słowa i wyrażenia. Dlatego stworzyliśmy Mini lekcje. Są to krótkie lekcje, zawierające kontekstowe slajdy, które zwiększą efektywność Twojej nauki. Są cztery typy Mini lekcji - Gramatyka, Dialogi, Słówka i Obrazki.

    Dalej
  3. Wideo

    Ćwicz język obcy oglądając ciekawe filmiki. Wybierz temat, który Cię interesuje oraz poziom trudności, a następnie kliknij na filmik. Nie martw się, obok każdego z nich są napisy. A może wcale nie będą Ci one potrzebne? Spróbuj!

    Dalej
  4. Teksty

    Czytaj ciekawe artykuły, z których nauczysz się nowych słówek i dowiesz więcej o rzeczach, które Cię interesują. Podobnie jak z filmikami, możesz wybrać temat oraz poziom trudności, a następnie kliknąć na wybrany artykuł. Nasz interaktywny słownik pomoże Ci zrozumieć nawet trudne teksty, a kontekst ułatwi zapamiętanie słówek. Dodatkowo, każdy artykuł może być przeczytany na głos przez wirtualnego lektora, dzięki czemu ćwiczysz słuchanie i wymowę!

    Dalej
  5. Słowa

    Tutaj możesz znaleźć swoją listę "Moje słówka", czyli funkcję wyszukiwania słówek - a wkrótce także słownik tematyczny. Do listy "Moje słówka" możesz dodawać słowa z sekcji Videa i Teksty. Każde z słówek dodanych do listy możesz powtórzyć później w jednym z naszych ćwiczeń. Dodatkowo, zawsze możesz iść do swojej listy i sprawdzić znaczenie, wymowę oraz użycie słówka w zdaniu. Użyj naszej wyszukiwarki słówek w części "Słownictwo", aby znaleźć słowa w naszej bazie.

    Dalej
  6. Lista tekstów

    Ta lista tekstów pojawia się po kliknięciu na "Teksty". Wybierz poziom trudności oraz temat, a następnie artykuł, który Cię interesuje. Kiedy już zostaniesz do niego przekierowany, kliknij na "Play", jeśli chcesz, aby został on odczytany przez wirtualnego lektora. W ten sposób ćwiczysz umiejętność słuchania. Niektóre z tekstów są szczególnie interesujące - mają one odznakę w prawym górnym rogu. Koniecznie je przeczytaj!

    Dalej
  7. Lista Video

    Ta lista filmików pojawia się po kliknięciu na "Video". Podobnie jak w przypadku Tekstów, najpierw wybierz temat, który Cię interesuje oraz poziom trudności, a następnie kliknij na wybrane video. Te z odznaką w prawym górnym rogu są szczególnie interesujące - nie przegap ich!

    Dalej
  8. Dziękujemy za skorzystanie z przewodnika!

    Teraz już znasz wszystkie funkcje EDU.LEARN! Przygotowaliśmy do Ciebie wiele artykułów, filmików oraz mini lekcji - na pewno znajdziesz coś, co Cię zainteresuje!

    Teraz zapraszamy Cię do zarejestrowania się i odkrycia wszystkich możliwości portalu.

    Dziękuję, wrócę później
  9. Lista Pomocy

    Potrzebujesz z czymś pomocy? Sprawdź naszą listę poniżej:
    Nie, dziękuję

Już 62 362 użytkowników uczy się języków obcych z Edustation.

Możesz zarejestrować się już dziś i odebrać bonus w postaci 10 monet.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o naszym portalu - kliknij tutaj

Jeszcze nie teraz

lub

Nie masz konta?
Blog > Language Hacker Tips - Piotr Rubik

Language Hacker Tips - Piotr Rubik

Dodane przez Tomasz H. 1 kwietnia 2014 w kategorii: Język angielski, Język francuski, Język niemiecki, Porady językowe, Porady ogólne

W serii Language Hacker Tips gościmy Piotra Rubika, polskiego wiolonczelistę, kompozytora muzyki pop, filmowej i teatralnej, producenta muzycznego. Jako wiolonczelista współpracował ze światowymi orkiestrami, a jako producent muzyczny zrealizował ponad 30 albumów. Utwory Piotra Rubika promowały między innymi takie polskie produkcje filmowe jak "Quo vadis" czy "Zemsta". Jest również twórcą sygnałów radiowych i telewizyjnych m.in. dla "Wiadomości" czy "Tomasz Lis na żywo". Największą popularność zyskał dzięki wielkim formom wokalno-instrumentalnym "Tu es Petrus" i "Psałterz wrześniowy". To także laureat wielu nagród, m.in. Super Jedynki, Top Trendy, Wiktora, Tele Kamery oraz Teraz Polska. informacje o Piotrze Rubiku znajdziecie na Oficjalnej Stronie oraz Facebooku.

Ile zna Pan języków na poziomie komunikatywnym?

Angielski, rosyjski, hiszpański, niemiecki, włoski, japoński. Niestety ostatnio, ze względu na brak czasu nie mogę doskonalić swoich umiejętności w takim stopniu w jakim bym chciał. Dlatego ze względów zawodowych używam głównie angielskiego. Gdybym musiał swobodnie zacząć się porozumiewać w tych innych językach potrzebowałbym mniej więcej dwóch tygodni na "rozruch".

Ile najdłużej i najkrócej zajęło oswojenie się z językiem obcym i jakim? Jak Pan myśli, dlaczego?

Najdłużej zajęło mi porządne nauczenie się angielskiego. Może dlatego, że był to pierwszy język obcy jakiego zacząłem się uczyć. Potem już szło łatwiej. Najszybciej opanowałem hiszpański. Może ze względu na prostą wymowę i zbliżoną do polskiej gramatykę.

Czy było coś, co sprawiało największą przyjemność w nauce języka?

Nauka języków obcych zawsze sprawiała mi przyjemność. To jedno z moich hobby. Zawsze największą satysfakcję sprawiał mi moment gdy czułem, że mogę moje umiejętności wykorzystać w praktyce, podczas podróży, czytając książki, grając w gry lub oglądając filmy.

Co było największą barierą?

Obawa przed rozmową z native-speakerami w ich ojczystym języku. Bardzo często jest tak, że uczymy się jakiegoś języka, a potem nagle "zderzamy" się z prawdziwym, potocznym językiem oglądając film czy próbując porozumiewać się za granicą. W filmie czy na ulicy ludzie mówią bardzo szybko, zupełnie inaczej niż w naszym podręczniku i to jest chyba najtrudniejszy moment, który trzeba przejść. Jeżeli złapiemy już tę specyficzną melodię i rytm, osłuchamy się z nimi wtedy przeskakujemy na wyższy poziom, nauka idzie jak z płatka. Zawsze najlepszą metodą na naukę jest pobyt w innym kraju, gdy jesteśmy zmuszeni do używania danego języka, gdy nikt inny nie mówi po polsku.

Jak pokonać siebie? Bo to jest przecież największy „hamulec" procesu poznawania języka.

Nie bać się! Obcokrajowcy generalnie doceniają to, że próbujemy mówić w ich języku. Dlatego absolutnie nie ma co obawiać się śmieszności. Nie myślmy o tym. Ważne, aby się porozumieć, a po pewnym czasie przyjdzie płynność.

Czy jest skuteczny sposób na "leniucha"? Czyli co zrobić, kiedy chcę się uczyć, a nie jestem systematyczny.

Każdy ma na to pewnie własną metodę. Jeśli chodzi o mnie to jestem bardzo systematycznym człowiekiem. Jak każdemu jednak zdarzają mi się momenty gdy nic mi się nie chce. Często pomaga odłożenie nauki na dzień, dwa abyśmy zatęsknili za naszą pasją. Ale gdy trzeba, a nam się nie chce to wtedy proponuję znaleźć w nauce element zabawy. Obejrzyjmy jakiś film, zagrajmy w grę. Odejdźmy na trochę od podręcznika i sięgnijmy po rozrywkę, po coś co nas interesuje. Teraz jest z tym o wiele prościej niż kiedyś głównie dzięki internetowi.

Czy zdarzały się zabawne sytuacje związane z nie dogadaniem się w języku obcym?

Nie pamiętam już, raczej nie. A może w tych stresujących sytuacjach byłem tak zdenerwowany, że nic nie wydawało mi się zabawne? ;)

Co zmieniło się w Pana życiu dzięki znajomości języka obcego?

Nauka języków daje wolność, pewność siebie, możliwość nowych kontaktów, nowych perspektyw zawodowych. Możemy czuć się obywatelami świata.

 

Zapraszamy osoby, które 'zhakowały' język obcy do dzielenia się swoimi doświadczeniami w cyklu Language Hacker Tips! Chcemy rozmawiać i przedstawiać czytelnikom bloga cenne porady  na temat nauki języków obcych.

Spodobała Ci się rozmowa z Piotrem Rubikiem? Podziel się ze znajomymi na Facebooku, Twitterze lub Google+.

Zdjęcie: Sławek Wikimedia Commons

Komentarze: (2)

julia Cieślak - 2 kwietnia 2014 11:38:14

Następnym razem taki wywiad proszę napisać po angielsku od razu z pożytkiem dla uczących się:)

Dmitrij ZATUCHIN - 2 kwietnia 2014 20:49:16

Dziękuję, Julio, za komentarz. Pomyślimy nad tłumaczeniem!

Aby komentować, musisz być zalogowany.
Mobile Analytics